متافیزیک یعنی چه؟

در این مقاله از سایت ونوس بوک میخواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلا متافیزیک یعنی چه و معنای متافیزیک چیست؟ اصلا ریشه متافیزیک چیست و از چه زمانی شروع شد و آیا می شود به متافیزیک اعتماد کرد؟ آیا کاملا غیر علمی و دروغ است یا حقیقت و رازی پنهان؟ اینها برخی از سوالاتی هستند که در این مطلب به آن پاسخ می دهیم.

متافیزیک چیست

متافیزیک چیست؟

متافیزیک یا متاگیتیک شاخه‌ای از فلسفه می باشد که به پژوهش دربارهٔ چیستی و کُنه وجود، زندگی و جهان به عنوان یک کل در آن پرداخته می شود. متافیزیک را ریشهٔ فلسفه می‌دانند؛ بدین معنا که فیلسوفان اولیه عمدتاً به این حوزه از فلسفه می‌پرداخته‌اند. که این موضوع در فلسفه معاصر بیشتر دیده می شود.

در اصل عالم هستی شامل ۳ چیز است:

  1. عالم فیزیک (عالم ماده یا بعبارتی کثیف)
  2. عالم اولترا فیزیک (عالم خفیف ماده مثل نور – امواج – وتشعشعات خاصل از ماده) که اغلب تحت قوانین نیوتونی نیستند
  3. عالم متافیزیک (عالم پاک از ماده و آثار ماده) شامل مجردات و جوهر و علم کائنات و علم خلفت و عالم امر و معانی می‌باشد.

وجود (جهان هستی) از ترکیب این عوالم سه‌گانه پدیدار گشته‌است. در واقع بخش متافیزیکی عالم هستی هم نقش پوست و هم نقش مغز جهان مادی و آثار آنرا را بازی می‌کند که از آن بعنوان شعور کیهانی و عالم امر یاد کردیم وآن هم محیط بر جهان مادّه است و هم محاط.

معنای لغوی متافیزیک در یونان:

“ متا فیزیک “ لغتی است یونانی و مرکب است از دو کلمه “ متا “ یعنی مابعد و “ فیزیک “ یعنی طبیعت ، و “ متافیزیک “ یعنی مابعد الطبیعه .

اگر به کتب فلسفه مادی رجوع کنید می بینید متافیزیک را اینطور هم تفسیر می کنند : “ علمی می باشد که از روح و خدا بحث می کند “ و البته خواننده محترم باید خود را از این اشتباه نگاشته شده بدارد و گمان نبرد که موضوع بحث متافیزیک روح و خداس است ، بلکه چنانکه قبلا گفته شد موضوع بحث متافیزیک ( فلسفه اولی ) مطلق وجود است و ممکن است شخص ، متافیزیسین باشد و در عین حال مادی باشد . لکن برای آنکه از اصطلاحاتی که اخیرا شایع شده خیلی دور نرفته باشیم کلمه “ متافیزیک “ را به آن مکتب فلسفی می گوییم که قائل به ماوراء الطبیعه نیز بوده باشد .

این مطلب به زودی کامل خواهد شد